Napište nám lekarna@lekarnanova.cz

Vitamin D – klíč ke zlepšení plodnosti

K tvorbě vitaminu D je také zapotřebí určitá vlnová délka UV záření. Ta je u nás dostupná pouze od dubna do října, mezi 10 a 15 hodinou. V těchto měsících tak stačí být na sluníčku asi 20 až 30 min. Za tuto dobu pokožka dokáže vyprodukovat více než sto násobek doporučené denní dávky a přebytek si uloží do zásoby.

Ačkoliv je primárním zdrojem sluneční záření, vitamin D můžeme získat i ze stravy. Jeho nejbohatším přirozeným zdrojem je rybí tuk, zejména ten z lososů, makrel a sleďů. V menším množství jej najdeme také v játrech, žloutcích, sardinkách a tuňákovi. Na rozdíl od „déčka“, které získáme ze sluníčka, vitamin D ze stravy nebo z doplňků stravy do zásoby tělo ukládat neumí.

 

Vliv vitaminu D na plodnost

Zbystřit by měli také všichni, kdo se snaží o miminko. Nejnovější studie totiž ukazují, že muži s vyšší hladinou vitaminu D mívají kvalitnější sperma (větší počet a pohyblivost) a vyšší hladiny testosteronu, což zvyšuje šance na úspěšné oplození vajíčka.

 

I u žen může nedostatek vitaminu D ovlivnit reprodukční zdraví a menstruační cyklus. Jeho nedostatek se může projevit například bolestivými menstruačními křečemi (dysmorea), nepravidelným cyklem (amenorea) či dokonce úplným zastavením cyklu. Některé studie také ukazují, že nízká hladina vitaminu D může mít vliv na hladiny estrogenů a může tak ovlivnit samotné početí. Ženy, které mají více „déčka“, tak mají větší šanci otěhotnět, a to i pomocí asistované reprodukce. Kromě toho se snižuje i riziko opakovaných potratů.

 

Je však důležité si uvědomit, že potřebné množství vitaminu D je individuální. Pokud si nejste jisti, zda máte nedostatek vitaminu D, můžete si jeho hladinu nechat změřit u nás v Repromedě. S ohledem na nejnovější vědecké poznatky jsme totiž zavedli preventivní testování množství „déčka“ a jiných vitaminů v těle. Na základě výsledků vám pak můžeme doporučit individuální medici.

 

K čemu ještě vitamin D slouží?

  • Podporuje imunitní systém.
  • Napomáhá regulaci působení inzulínu slinivkou.
  • Pozitivně působí na získání svalové síly.
  • Příznivě účinkuje také na myokard a krevná tlak.
  • Podporuje mozkovou aktivitu.
  • Má pozitivní výsledky v oblasti boje s nejrůznějšími chorobami (rakovina, obezita, diabetes, chřipka, nachlazení, tuberkulóza, vypadávání vlasů, lupenka atd.)

Autor: Lékárna NOVA

Další články

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčastější problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku