Napište nám lekarna@lekarnanova.cz

S jarem přicházejí i klíšťata. Jak zajistit vašim mazlíčkům bezpečí?

Jaro už je v plném proudu, sluníčko nás láká trávit více času v přírodě. S teplejším počasím se ale zvyšuje také aktivita klíšťat, blech a jiných parazitů, které mohou ohrozit zdraví nejen psů, ale i koček, králíků a dalších domácích mazlíčků.

 

Komplexní ochrana proti parazitům

Základem prevence je aplikace antiparazitních přípravků, které jsou speciálně formulované pro různé typy mazlíčků. Na trhu existuje množství možností – od spot-on kapek, přes obojky, až po orální tablety. Výběr správného přípravku by měl zohledňovat specifika každého zvířete, včetně jeho velikosti, druhu a způsobu života. 

 

5 důvodů, proč je obojek ideální volbou

Dlouhodobá ochrana: Jednou z největších výhod obojků proti klíšťatům je dlouhodobá ochrana. Obojky mohou chránit vašeho mazlíčka před klíšťaty a blechami až 8 měsíců. 

  1. Dlouhodobá ochrana: Jednou z největších výhod obojků proti klíšťatům je dlouhodobá ochrana. Obojky mohou chránit vašeho mazlíčka před klíšťaty a blechami až 8 měsíců. 
  2. Snadné použití: Obojek stačí jednoduše nasadit na krk. Funguje prakticky okamžitě.  
  3. Voděodolnost: Většina obojků proti klíšťatům je voděodolná. Vašeho mazlíčka tak můžete bez problémů koupat nebo sprchovat. Vadit tak nebude ani, když nečekaně skočí při procházce do jezera. 
  4. Širokospektrální ochrana: Kromě ochrany proti klíšťatům chrání mnohé obojky také před blechami. Některé pomáhají také proti létajícím hmyzu jako jsou komáři a mouchy. 
  5. Postupné uvolňování: Obojky proti klíšťatům pracují na principu postupného uvolňování aktivních složek přes pokožku mazlíčka, což zajišťuje konzistentní a rovnoměrnou ochranu po celou dobu účinnosti obojku. Kromě toho se minimalizuje se riziko, že by mazlíček nebo lidé v domácnosti přišli do přímého kontaktu s chemikáliemi.
  6. Ušetříte peníze: Počáteční náklady na obojek mohou být ve srovnání s některými topickými přípravky sice vyšší, ale dlouhodobá ochrana, kterou obojek nabízí, může ve výsledku mohou ušetřit nemalou částku. 

Kromě obojku je možné zakoupit také tablety, jako například AdTab nebo Frontpro, které jsou u majitelů mazlíčků velmi oblíbené. Dříve byly tyto preparáty dostupné pouze na veterinární předpis.

 

Co dělat, když se klíště přeci jen objeví?

V případě, že na svém čtyřnohém miláčkovi klíště přeci jen najdete, co nejrychleji jej odstraňte. Nejbezpečnějším způsobem je použití speciálních pinzet nebo odstraňovačů klíšťat. Tyto nástroje umožňují zachytit klíště co nejblíže k pokožce mazlíčka a jemně ho vytáhnout celé, aniž byste klíště stiskli či oddělili hlavičku od zbytku těla. Právě to totiž může způsobit přenos infekce do krve.

 

Jak na to?

  1. Uchopte klíště co nejblíže k pokožce mazlíčka
  2. Pomalu a rovnoměrně jej táhnete ven tak, abyste nepoškodili tělo klíštěte
  3. Po odstranění klíštěte vydezinfikujte místo kousnutí antiseptickým roztokem a umyjte si ruce

Vyvarujte se použití oleje, alkoholu nebo mýdla před a při odstraňování klíštěte. Pokud si nejste jisti, jak klíště správně odstranit, nebo pokud se objeví jakékoli známky infekce či neobvyklé chování, obraťte se na svého veterináře. 

 

 

 

Autor: Lékárna NOVA

Další články

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčastější problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článku